Kouzelný testosteron: co to je, kolik ho máme a jak ho zvýšit?

Představ si, že držíš klíč k odemčení vlastního potenciálu – síly, energie i mužnosti. Ženy ti budou ležet u nohou, staneš se úspěšným a oslníš okolí svojí vitalitou. Ten klíč se jmenuje testosteron a v mužském těle hraje jednu z hlavních rolí.

Někdo testosteron nazývá jako elixír mužnosti. Hormon ve skutečnosti ovlivňuje tvůj každodenní život a působí na tvoje každodenní činnosti. V průběhu života se jeho hladina v těle mění. Co je to testosteron a jak zvýšit jeho hladinu? Odpovědi ti dáme v článku.

Co je to testosteron?

Nejdřív si dáme trochu teorie. Testosteron se řadí do skupiny androgenů – hormonů klíčových pro správné fungování mužského organismu. Z jedné třetiny ho produkují nadledvinky, zbytek se vytváří ve varlatech uložených v šourku.

Hormon ovlivňuje celé spektrum mužského chování. V pubertě zodpovídá za vývoj sekundárních pohlavních znaků jako ochlupení či mutace. Ještě v prenatálním vývoji ale jeho hladina ovlivní například velikost pohlavních orgánů.

U mužů testosteron stimuluje spermatogenezi – tvorbu mužských pohlavních buněk. Z každé buňky přitom vznikají čtyři samostatné spermie. Jinými slovy – čím více ho máš, tím jsi plodnější.

Hladina má vliv i na mužské chování. Pokud je ho příliš, jsi soutěživý, agresivní a všude je tě plno. Dále zesiluje tvorbu kostí, stimuluje růst svalů a při zvýšené hladině negativně ovlivňuje kvalitu pokožky a podporuje tvorbu akné.

Správná hladina testosteronu

Optimální hladina mužského hormonu v těle se během života mění. Roli přitom hraje věk i pohlaví. Správně – testosteron vytvářejí i ženy. Ty ovšem v mnohem menší míře. Klíčový hormon pro fungování jejich těla je estrogen.

Nejvyšší hladiny testosteronu dosáhneš po dvacátém roku života. Jsi na vrcholu sexuální touhy a máš dost energie na to, abys pohnul zeměkoulí. Tento stav ale netrvá dlouho. Už po třicítce hladina klesá, což ovlivňuje fungování tvého těla.

Optimální koncentrace hormonu je 300 ng/dl (nanogramy na decilitr). Přestože si hormon spojujeme s pohlavními orgány, jeho koncentraci měříme z krve. Vyšetření hladiny provádí většina odběrových stanic a laboratoří. Jedná se ale o zpoplatněný zákrok v ceně několika set korun.

Příznaky snížené hladiny testosteronu

Jak se projevuje nízký testosteron? U každého trochu jinak. Rozdíl nejvíce poznají aktivní lidé se zdravým životním stylem, kteří vykazují dlouhodobě vyšší hladinu hormonu.

První změnou je zhoršení tělesných a fyzických funkcí. Práce, kterou jsme dříve dělali s radostí, nám nyní zabere o dost déle a více nás unaví. Typická je také náladovost, větší únava a zhoršení soustředění na konkrétní činnost.

Hladina testosteronu ovlivňuje plodnost, svalovou hmotu a kvalitu kostí. S jeho nedostatkem tak klesá míra mužského libida, plodnost, ale také osvalení a svalová výbušnost. Při nižší hladině testosteronu také vzniká riziko osteoporózy a Alzheimerovy choroby.

Příčiny nedostatku testosteronu

Proč? To je oč tu běží. Co stojí za tím, že testosteronu v těle muže ubývá. První příčinou je logicky věk. Po třicátém roce života hladina testosteronu klesá. Ještě do čtyřicítky ji ale lze považovat za nadměrnou v závislosti na životním stylu. Po tomto věku někteří přicházejí do tzv. mužského přechodu.

Věk, ani přirozené klesání testosteronu nezměníš. Co ale ovlivníš je životní styl. Testosteron snižuje nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, drog a nadužívání léků. Jeho hladině neprospívá ani dlouhodobá fyzická zátěž a vystavování se stresu.

Testosteron se pojí také s kvalitou spánku. Jestliže dlouhodobě spíš sedm hodin a méně denně, hormon začne přirozeně ubývat. To opět souvisí s libidem a chutí na sex – těžko se ti chce věnovat milostným hrátkám, když udržíš oči sotva otevřené.

Vedle životního stylu ovlivňují hladinu testosteronu i některá onemocnění. Za nejvážnější příčinu patří cukrovka. Pokud dlouhodobě trpíš příznaky snížené hladiny hormonu a máš pocit, že děláš vše správně, navštiv praktického doktora.

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Co dělat proto, aby tvoje hladina testosteronu rostla bez ohledu na vyšší věk? Odpověď je jednoduchá. Vyvaruj se výše uvedeným příčinám. Zdravý životní styl je základ a jeho pozitivní vliv poznáš už po několika dnech.

Už týden špatného spánku má na hladinu testosteronu vliv. Pro jeho zvýšení tak choď dříve spát a odpočívej alespoň sedm hodin denně.

Pozitivně působí i zdravá strava. Zařaď do jídelníčku zdravé tuky omega-3 a omega-9 mastné kyseliny. Ty najdeš třeba v avokádu, bramborách, hovězí mase, vejcích, rybách, brokolice a špenátu.

Samozřejmostí jsou také vitamíny a minerály. Ty se přirozeně vyskytují ve stravě. Pokud chceš ale tělo podpořit, poohlédni se po tobolkách s vitamíny A, B6 a C. Z minerálů vyber hlavně hořčík, zinek a selen.

Sexem ke zdraví

Přestože se názory na vliv sexu a hladiny pohlavního hormonu různí, zmínit ho musíme. Některé zdroje totiž uvádějí, že po sexu se hladina testosteronu zvedne až na 72 % původního objemu a na svůj pokles rozhodně nespěchá.

Sexuologové proto radí, ať se muži oddávají sexu tak často, jak jim to jejich protějšky dovolí. A pokud zrovna nemají s kým, mohou navštívit erotické kluby v Praze. Dívky ve Sweet Paradise a Sweet Paradise Dolly jim zvednou nejen hladinu pohlavního hormonu.

Spadá do zvyšování hladiny testosteronu masturbace? Tam se vztah zatím nepodařilo potvrdit. Muži, kteří masturbují častěji, mají přirozenou hladinu hormonu vyšší už od přírody. Dá se tak říct, že právě vyšší hladina je nutí k tomu, aby takzvaně upouštěli páru pomocí ruční práce.

Čeho se v oblasti sexuálního života vyvaruj, je sexuální zdrženlivost. Přestože některé aktivistické skupiny podporují dny, týdny či měsíce bez sexu a masturbace, tělu tím ve skutečnosti nijak neprospíváš. Zároveň ale připomínáme: „Všeho s mírou.“

Cvičení a vliv na hladinu testosteronu

Vedle jídla, spánku a sexu hladině pohlavního hormonu prospívá také sport. Pokud ale sportuješ proto, aby sis zvednul svoje mužství, rozhodně se nešetři.

Jestliže patří mezi milovníky činek, vybírej si těžší závaží i za cenu méně opakování. Těžké váhy tě napumpují testosteronem mnohem více než lehké cviky s vyšším množstvím opakování. Důležité je také pravidelné cvičení, protože po něm klesá hormon mnohem rychleji.

Pomáhá také běh a cyklistika. Stejně jako u činek ale platí, že si musíš dát pořádně zabrat. Vyber si raději kratší trasu, dej si ale pořádně do těla. Testosteron zvedají hlavně praktiky plné agresivní výbušnosti a energie.

Buď chlap!

Zvyšování hladiny testosteronu – nejdůležitějšího mužského hormonu – není jenom o sexuálním libidu. Jde o celkovou transformaci lidského těla, organismu, životního stylu a pohled na svět kolem tebe.

S vyšší hladinou testosteronu rychle poznáš, co v tobě skutečně vězí. Přijď nám ukázat, jaký jsi chlap a navštiv pražské erotické kluby mimo centrum. Připravíme pro tebe program, který podpoří tvoji mužnost, zatímco si u nás příjemně odpočineš.

usd

1 USD 23 CZK

euro

1 EUR 25 CZK

1 GBP 29.5 CZK

chf

1 CHF 25.5 CZK

cad

1 CAD 16.5 CZK

pol

1 PLN 5.5 CZK

✱ Bankomat k využití uvnitř klubu ✱
× Dobrý den, vítáme Vás