Nejslavnější kabarety a noční kluby na světě

Za dobu svého působení získaly noční kluby a kabarety stovky různých podob. Všichni z hlavy vylovíme jména alespoň těch nejznámějších. Jak se od sebe liší kabaret, erotický klub a šantán? A jak vypadá moderní svět nočních klubů v Praze?

Vydej se s námi na příjemnou procházku po nejlepších nočních klubech a kabaretech. Některé z nich se staly symboly své doby a fungují dodnes. Kabarety a erotické kluby se v mnohém liší, přesto najdeme ale společné průsečíky.

Kabaret, šantán a tingltangl… Kam vyrazit za zábavou?

Pod pojmem kabaret si každý představujeme něco jiného. Druh podniku ovšem určuje typ zábavy, který zde jako host zažiješ. Do některých se proto hosté vydávají za kulturou, do jiných zase míří za společností vášnivých dívek.

Kabarety

V minulosti se pod označením kabaret skrývaly hospody a krčmy, které poskytovaly prostor pro zábavná představení. Setkávali se zde známí herci a divadelní společnosti, zpěváci, básníci i tanečnice.

Původní kabarety vznikly ve Francii a jejich program se skládal převážně z pěveckých výstupů. Umělci zpívali smutné písně známé jako šansony, případně vtipné a satirické interpretace nazývané kuplety.

Taneční výstupy a mluvené scénky tvořily převážně vedlejší program. Některé odvážnější podniky již v tu dobu nabízely zadní vchod pro speciální klientelu. Sem se dostali pouze vybraní hosté a tehdejší smetánka. Po vstupu na ně čekala vnadná děvčata, která jim poskytla svou náruč.

Jak vypadaly kabarety v českých zemích? Povětšinou fungovaly jako kočovné společnosti z Německa a navštěvovaly místní krčmy. Na přelomu 19. a 20. století vznikaly první šansony. První kabaret v Praze se pokoušel otevřít zkrachovalý umělec Eduard Schlöbl.

Šantány

Ve své podstatě se jedná o formu kabaretu s dámskou obsluhou – leckdy nahoře bez. Název vznikl pravděpodobně z francouzské café chantant, tedy kavárna se zpěvem. Původ ovšem může mít i v anglickém slovíčku shanty označující košilaté popěvky námořníků.

Čím se liší kabarety a šantány? Zatímco kabarety vystupující prezentují jako vážné umělce a často zde skutečně vystupovala známá jména, šantány se zaměřovaly na pokleslejší druh zábavy pro chudší vrstvu. Tomu odpovídaly i poskytované služby.

Tingltangl

Pojem tingltangl pro českého návštěvníka zpopularizovalo duo Suchý a Šlitr ve hře Jonáš a tingltangl. Podle jazykovědců slovo zvukomalebně připomíná jasný zvuk činelů a bubínků, které doprovázely čísla na podiu.

V tingltanglech se návštěvníci setkali s pokleslou zábavou a připomínaly spíše striptýzové bary a erotické kluby. Šlo o podniky nevalné kvality, které se vyhýbaly oku zákona. Vzhledem k poskytovaným službám se zde potkávali ctihodní měšťané a nižší vrstvy společnosti.

Burlesky

V případě burlesky mluvíme o literárním a dramatickém žánru, který má svůj původ už v antice. Moderní burleska vznikla jako pocta ženskému tělu. Dívky na pódiu zde estetickou formou předvádějí umělecká čísla a ukazují křivky. Nejedná se ale o striptýz v pravém slova smyslu.

Burleskní představení satiricky reflektují realitu, existují ovšem i takové, které se zaměřují výslovně na poctu ženskému tělu. Pokud tě zajímá, v čem spočívá umění burlesky, věnovali jsme jí samostatný článek.

Striptýzové bary a erotické kluby

Z uměleckého prostředí se postupně dostáváme do intimních prostorů, ve kterém se na velké monology příliš nehraje. Ve striptýzových barech panuje intimní atmosféra a o nahá ženská těla zde není nouze.

V erotických klubech v Praze panuje příjemná a intimní atmosféra. Manažerky se starají o potěšení hosta a plní jim vše, co jim na očích vidí. Zábava v takových podnicích má mnoho podob od veřejného striptýzu, tanečků na klíně i intimních chvílích strávených s dívkou na pokoji.

Nejslavnější kabarety na světě

Od svého vzniku v 19. století vznikla řada úspěšných kabaretů. Některé z nich fungují dodnes, jiné zanikly, ale přesto si užily několik dekád svojí slávy. Do jakých podniků chodila, nebo stále chodí společnost za zábavou?

Moulin Rouge

Nejslavnější kabaret na světě vznikl v roce 1889 v pařížské čtvrti Pigalle. Vystupovala zde slušná řádka světoznámých jmen jako Edith Piaf, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald a další. Název klubu odkazuje na červený mlýn na střeše – jeho lopatky mimochodem spadla v dubnu 2024.

V průběhu časů se v Moulin Rouge pořádala divadelní představení, fungovalo zde kino a hrály se tam operety. Do dějin se zapsal rok 1964, kdy se na podiu objevilo akvárium s nahými tanečnicemi. Kabaret zpopularizoval také stejnojmenný film z roku 2001.

Cotton Club

Newyorský kabaret a klub vznikl v letech americké prohibice. Sloužil jako stylové místo pro schůzky v Harlemu a potkal bys zde spoustu tehdejších celebrit. Otevřel ho šampion v těžké váze Jack Johnson, po kterém ho přímo z vězení převzal gangster Owney Madden zavřený za pašování lihovin.

V Cotton Clubu vystupovaly tanečnice a striptérky. Vedle nich se objevovala známá jména jako Ella Fitzgerald, Louis Armstrong Duke Ellington. Přestože na podiu vystupovali afroameričtí umělci, řada čísel měla silný rasistický podtext. Klub zanikl v roce 1940 kvůli vyšetřování daňových úniků jeho provozovatelů.

Kabaret Voltaire

Existuje-li kabaret a klub, který se významně zapsal do umělecké světa, je to Kabaret Voltaire. Umělecký noční klub v Curychu založil Hugo Ball a fungoval pouze rok. Právě zde ale jeho zakladatel přednesl manifest dada, jež sloužil jako podklad uměleckého stylu dadaismus.

Životnost klubu byla velmi krátká – vznikl na jaře 1916 a ještě tentýž rok ho provozovatel uzavřel. Budova ovšem žila až do roku 2001, kdy město uvažovalo o jejím zbourání. Na tento popud obsadili budovu umělci, kteří zde svými vystoupeními protestovali proti zbourání budovy.

Pražský erotický klub na Žižkově

Erotické kluby, šantány a kabarety mají mnoho podob. Jednou z nich je erotický klub v Praze Sweet Paradise. Dvojice moderních erotických klubů sídlí na pražském Žižkově a vyniká především nadstandardními službami.

Zavolej našim manažerkám a domluv si dívku podle svého gusta. Vyber si jeden z tematických pokojů a užij si noc svých snů. V klubu klademe důraz na diskrétnost a bezpečí. Tvoje návštěva zůstane pouze mezi námi.

Podoba erotických klubů se během uplynulých dekád měnila. Některé jako Moulin Rouge fungují v prakticky nezměněné podobě dodnes. Jiné zanikly, případně změnily směr svého podnikání. Po přečtení našeho průvodce světem erotických klubů ale víš, do kterých máš zamířit. Těšíme se na tebe!

usd

1 USD 23 CZK

euro

1 EUR 25 CZK

1 GBP 29.5 CZK

chf

1 CHF 25.5 CZK

cad

1 CAD 16.5 CZK

pol

1 PLN 5.5 CZK

✱ Bankomat k využití uvnitř klubu ✱
× Dobrý den, vítáme Vás